IMPULS blogi

Vedeliku tarbimise olulisusest

Blogi |  07. veebruar 2018

Vedeliku tarbimise olulisusest

Pea iga treenija üheks niinimetatud treeningvahendiks on joogipudel. Täpsemalt, pudelis loksuv jook – on selleks siis vesi või midagi tummisemat. Räägime lähemalt, miks on vedeliku tarbimine treenijale oluline, ka rühmatreeningu külastajale. Keskendume täna sellele, kuidas mõjub organismile lihtsalt vee joomine ja vedelikupuudusesse jäämine.

Treenides võime kaotada sõltuvalt intensiivsusest 0,5-2 liitrit vedelikku tunnis. Teadlikum sportija on vast kuulnud, et 2%-line vedelikukaotuse kehakaalust võib vähendada kehalist töövõimet kuni 20%. Mõni tippmaratoonar on kaotanud jooksu ajal vedelikku koguni niipalju, et see moodustab üle 10% kehakaalust. Lihtsureliku jaoks tähendaks see eluohtlikku seisundit.

 

Kuidas ennustada ja ennetada vedelikukaotust niimoodi, et vastuse leiaks nii naisterahvas, kes kaalub 50 kg kui ka meesterahvas, kes kaalub 80 kg?

Tegelikult võib olla vedelikukaotus erinev isegi täpselt samapalju kaaluvate inimeste puhul. Suuresti tuleneb see ainevahetuse kiirusest. Üks inimene higistab oluliselt rohkem kui teine. Kõige parem viis vedelikukaotust ennustada on oma kehakaalu monitooring. Tuleks astuda kaalule enne füüsilist pingutust, liita juurde tarbitud vedeliku hulk ning lahutada saadud summast enda kehakaalu pärast pingutust. Meie kaal langeb pingutuse ajal valdavalt vedeliku arvelt. Seega kui teame kaotatud kaalu näiteks poole tunnise jooksu järel, siis teame ka vedelikukulu ja võime ligikaudu oletada vedelikukadu näiteks maratonidistantsil sama tempo juures. Kindlasti mängib vedelikukaotuse teema juures olulist rolli õhutemperatuur- ja niiskus.

 

Kas kehalise koormuse ja vedelikukaotuse vahel on mingi seos?

Võttes pulsisagedust kui ühte treeningu intensiivsust kajastavat näitajat, siis mida kõrgema protsendi juures maksimumist me treenime, siis seda suurema pingutusega on tegemist ja seda suurem on ka vedelikukaotus. Intensiivsema treeninguga suureneb meie keha süvatemperatuur ja keha jahutamiseks intensiivistub higistamine, mis omakorda kutsub esile vedelikukaotuse. Juhul kui me vedelikuvarusid ei taasta, “kuumeneb” meie organism üle ja organismi funktsioonid aeglustuvad, mis kokkuvõttes põhjustabki töövõime languse.

 

Miks paljas vesi treeningu ajal pole alati parim jook?

Kes on koolis bioloogia tunnis õpetajat kuulanud, siis meie organismist 60-65% moodustab vesi. Natuke vähem inimesi teab seda, et meie kehas ei ringle kraanivesi. Seetõttu pole imestada, et juues suurtes kogustes tavalist vett, võib see jääda lihtsalt makku loksuma. Sellega seoses tasub meelde jätta kasulik nipp: vette lisatud mineraalained parandavad vedeliku omastamist isegi kuni 2 korda. Kõige rohkem kaotame higistamisel soola (kui vaatad mistahes joogi pakendit, siis otsi sõna “naatrium”). Palju vähem läheb vedelikukaotusega kaotsi magneesiumi ja kaltsiumi. Ometi on ka neid aineid sportijale väga vaja, sest ilma üheta ei toimu lihaste pingutus- ja ilma teiseta lihaste lõdvestusfaas piisavalt tõhusalt. Arctic Sport klubis müügil olevad Science in Sport mineraalitabletid GO Hydro aitavad tavalist vett rikastada eelnimetatud oluliste ainetega – magneesium, sool, kaltsium. SiS Immune lahustuvates vitamiinijoogi tablettides on aga lisaks soolale veel C-vitamiin ja raud. Mõlemad ained on käesoleval aastaajal aktiivsele inimesele hädavajalikud, hoidmaks tervist tugevana.

 

Kas vesi või mineraalvesi?

Pea meeles, et “seestpoolt” niisutatud nahk on näiteks ka rohkem UV-kiirguse suhtes vastupanuvõimeline. Lisaks eelmises punktis mainitule, ei taju me palja vee joomisel seda, millal oleme joonud piisavas koguses. Mineraalidega joogi puhul annab organism märku, kui vedelikuvarud on täiendatud. Mida kriitilisem on vedeliku omastamine, seda olulisem on juua vedelikku, mida meie organism omastab rohkem. GO Hydro mineraalitabletid sobivad näiteks ka lõunamaareisile randa, matkale ning rattasõidule kaasa võtmiseks.

Personaaltreening Tallinnas ja Tartus

Personaaltreening Tallinnas ja Tartus

Registreeri ennast personaaltreeningusse oma personaaltreeneri kaudu, spordiklubi vastuvõtus või telefonil Tallinnas  6 512 400  ja Tartus  7 404 005 . Info hindade kohta leiad klubi vastuvõtust ja meie hinnakirjast. Kui loobud kokkulepitud ajast, palun teata sellest ette samal telefoninumbril ning võimalusel broneeri uus aeg.  

Loe edasi

Teised postitused

VÄLITREENINGUD ALUSTAVAD TAAS!

VÄLITREENINGUD ALUSTAVAD TAAS!

VÄLITREENINGUD ALUSTAVAD TAAS!

Naudi suve ja treeni värskes õhus!   Välitreeningud alustavad Tartus juba 06.05 ja Tallinnas 08.05, mis ootavad liituma ka Sind! Välitreeningud leiavad aset Tartus igal esmaspäeval kell 18:30 ja Tallinnas igal kolmapäeval kell 17.45. Laura Põldoja (Tartus) ja Raina Kausi (Tallinn) juhendamisel saad mänguliselt anda väljakutse oma üldfüüsisele. Klubi mitteliikmetele on treeningu tasu 7 € ning vajalik on eelnev registreerimine klubi vastuvõtus või telefonil 740 4005 (Tartu) või +372 651 2400 (Tallinn)    Õues toimuv vorm on 60 minutiline kõiki keha suuremaid lihasgruppe treeniv tund.  Lihaseid ja seega ka keha vormiv treening ringtreeningu võtmes, mis koosneb vabade - ja omakeha raskusega sooritatud harjutustest. Treeningusse on oodatud kõik , kes soovivad  oma treeningplaani mitmekesistada, samuti  välitreeningutega algust teha.        

Loe edasi

Töötajate tunnustamine on oluline kõikjal

Töötajate tunnustamine on oluline kõikjal

Töötajate tunnustamine on oluline kõikjal

Millal ja kuidas oma suurepäraseid töötajaid tunnustada? Või isegi premeerida?

Loe edasi