IMPULS blogi

Uusaastalubaduste andmine on lihtne aga kuidas need ka täide viia?

Blogi |  31. detsember 2018

Uusaastalubaduste andmine on lihtne aga kuidas need ka täide viia?

Igal aastavahetusel jagatakse uusaastalubadusi, julgemad küsivad ka eelmisel aastal antud lubaduste täitmise kohta. Loe lähemalt, kui kaua kulub uue harjumuse tekitamiseks, et antud lubadusest seekord edukalt kinni pidada!

Aastavahetuse paiku võib kuulda küsimusi uusaastalubaduste kohta. Jutu jätkuks küsitakse tihti: "Mis sinu uusaastalubaduseks on" ja julgemates vestlustes ka: "Kuidas eelmise aasta lubaduste täitmine siis ka õnnestus... ?"

 

On inimesi, kellel on uusaastalubadusi terve pikk nimekiri ja on inimesi, kes annavad vaid paar hoolikalt valitud lubadust. Mõlemal juhul peitub lubaduste taga soov muuta oma elu paremaks ning selleks on vaja tekitada endale nii mõnigi uus harjumus.

 

Mis on sinu uusaastalubadus?

 

Kas oled juba ka mõelnud, kuidas seda täide viia? Määranud selleks kindla aja enda kalendris?

 

Kas uute harjumuste omandamiseks kulub tõesti 21 päeva?

Peaaegu kõik meist on kuulnud väidet, et uue harjumuse kinnistamiseks kulub vähemalt 21 päeva.

 

Selle numbri taga on ilukirurg Maxvell Maltz, kes märkas eelmise sajandi keskpaigas, et inimene oli uue välimusega harjunud ja sellega rahul alles kolm nädalat peale operatsiooni.

 

Ta katsetas ka ise, kui kaua kulub uute harjumuste omandamiseks ning jõudis samale järeldusele – et väiksem elustiilimuutus harjumuspäraseks viia, kulub minimaalselt 21 järjestikust päeva.

Tänapäeva ongi jõudnud number ise, kuid tihti unustatakse ära, et 21 päeva ei ole absoluutne maksimum, vaid minimaalne aeg, et kinnistada mõni uus harjumus.

 

Harjumuse kinnistamiseks kuluv aeg tuleb mängu just siis, kui anda lubadus kindlal kuupäeval ja hakata tulemusi ootama.

 

Enamik uusaastalubadusi võib rühmitada kolme erineva teema alla.

  • Suhted
  • Raha
  • Tervis

Traditsiooniliselt lubatakse oma lähedastega rohkem suhelda ja negatiivsed inimesed oma elust eemaldada. Küsida palgatõusu või muuta oma hobi päristööks. Ent kõige suurema hulga lubadusi saab panna tõenäoliselt just kolmandasse kategooriasse.

 

Tervisega seotud uusaastalubaduste alla käib nii lubadus kaalu kaotada kui ka kehamassi kasvatada.

 

Väga populaarne on ka tegevusspetsiifiline lubadus – aasta lõpuks jooksen maratoni, käin igal nädalal kolm korda jõusaalis või suudan järgmiseks detsembrikuuks teha selle keerulise joogapoosi, mis siiani kättesaamatuks on jäänud.

 

Jaanuari esimene nädal treeninguid möödubki õhinal. Teine nädal natuke vähem õhinal ning kui kolmanda nädala või kuu lõpuks märkimisväärseid tulemusi pole, kipub motivatsioon kaduma. Siin saabki süüdlaseks valestimõistetud „21 päeva“ arusaam, mille jooksul pidi midagi toimuma.

 

 

Pane numbrid enda kasuks tööle

Värskemad teadusuuringud näitavad, et harjumuse tekkimiseks kulub 18 päevast 254 päevani, keskmiselt üle kahe kuu ehk vähemalt 66 järjestikust päeva!

On inimesi, kellel tekib automaatne harjumus kiiremini, ja ka neid, kellel võib kuluda tunduvalt rohkem aega. Isegi kui ei olda seda tüüpi, kes numbreid oluliseks peab, siis teadmine sellest, kui kaua kulub harjumuse kinnistamiseks ja automaatseks muutumiseks, aitab kaasa järjepidevuse tekitamisele.

 

Vähemalt kahe kuu jooksul enda uue elustiili poole püüeldes on suurem tõenäosus, et uusaastalubadused suudetakse ka täita.

Tervisega seotud eesmärgid nõuavad elus olulisi muutusi ja motivatsiooni kadudes on lihtne naasta vanade harjumuste juurde. Palju kergem on jätta "ainult sel korral" treeningkord vahele, kui haarata trennikott ja spordisaali suunduda.

 

Kui aga on teada, et harjumuse moodustamiseks – antud juhul siis selleks, et treeningutes käimine ja sellele eelnev trennikoti haaramine oleks iseenesest mõistetav tegevus – kulub vähemalt kaks kuud, on selle aja vältel ennast kergem motiveerid iga päev või alati üle päeva treeningusse minema, sadagu taevast rahet või paistku päike.

 

Kahe kuu pärast on suur tõenäosus, et trenn on muutunud elu normaalseks osaks ja spordiklubisse minekuks ei pea end enam sundima. Sellest on saanud puhas rõõm ja harjumuspärane tegevus.

 

 

Sea väiksemaid vahe-eesmärke

Heaks nipiks pikaajaliste eesmärkide seadmisel on väiksemate vahe-eesmärkide seadmine. See aitab tekitada edu elamusi - kui oled vahe-eesmärgiga edukalt hakkama saanud, liigud edukalt ka suurema tegeliku eesmärgi poole.

 

Oletame, et sinu uusaastalubaduseks on süüa tervislikumalt. "Tervislikumalt" on üsna ebamäärane. Jaota see eesmärk täpsemateks ja väiksemateks sammudeks, näiteks:

  • Luban endale iga päev ühe smuuti.
  • Senise ühe korra asemel nädalas söön kolm korda nädalas teadlikult taimset toitu.
  • Tarbin karastusjooke senise nelja korra asemel nädalas ainult korra nädalas.

 

Või kui eesmärk on oma vanematega tihedamalt suhelda, tee selgem plaan, et helistad neile näiteks iga pühapäeva pärastlõunal.

Samamoodi saad ka treeningutes endale seada väiksemaid vahe-eesmärke igaks nädalaks, mis tekitavad edu elamuse.

  • Panen kalendrisse treeningute ajad ja osalen igal treeningul
  • Painduvust arendades teen venitusharjutusi iga treeningu lõpus
  • Üksluisust peljates proovin ühte uut rühmatreeningut igal nädalal
  • Pakin trennikoti alati eelmise päeva õhtul - ka ettevalmistav tegevus võib olla väike võit

 

Leia sinule sobivad vahe-eesmärgid vastavalt sinu uusaastalubadusele.

 

 

Andesta endale ja jätka samast kohast

Kas see nädal ei õnnestunud eesmärke täita 100%? Mõned eksimused ning möödapanekud ei tähenda veel seda, et kogu plaani läbikukkunuks peaksid lugema. Mõningaid apse juhtub igaühel.

 

Ole enda vastu neil hetkedel hell ja jätka sealt, kus pooleli jäi.

 

 

Ära võta seda teekonda üksi ette

Selleks, et mitte motivatsiooni kaotada ning ka raskematest hetkedest üle saada, on suureks abiks kamõtte- ja teekaaslased. Tuge võivad pakkuda nii toetav pere, sarnase uusaastalubaduse andnud sõbranna või ka personaaltreener, kellega saab treeningeesmärgid väiksemateks tegevusteks jagada, et need mänguliselt saavutatavad oleksid.

 

Küünarnukitundel on olulisem roll, kui sa senini arvanud oled. Oma elu muutmine ei toimu paari päeva ega ka paari nädalaga.

 

Klišeena kõlav „üks päev korraga“ lähenemine on aga just see, mille abil toimuvad ajapikku suured muutused. Võttes asja rahulikult, päevhaaval, kujunevad uued harjumused ning tähelepandamatult saavad täidetud ka aasta algul antud uusaastalubadused.

 

 

Kui sinu uusaastalubaduste hulka kuulub treeningutega alustamine, tutvu alljärgneva infoga:

Esimest korda spordiklubisse ja treeningusse?

Soodne 12päevane proovipakett - võimalik soetada kuni 02.01.2019!

Liitu klubiga - 2018. sügisest ootavad sind senisest soodsamad hinnad!

 

 

Lisalugemist:

https://www.spring.org.uk/2009/09/how-long-to-form-a-habit.php

https://jamesclear.com/new-habit

NOVEMBERIS ALUSTAVAD ALGAJATE UJUMISKURSUSED TARTUS JA TALLINNAS!

NOVEMBERIS ALUSTAVAD ALGAJATE UJUMISKURSUSED TARTUS JA TALLINNAS!

Meie ujumisakadeemia on mõeldud kõigile, kes soovivad õppida ujuma või tahavad lihvida oma ujumisvõtteid ja vees tegutsemise oskusi. Alates 04.11 alustab Impuls Tartus ja 5.11 Tallinnas Ujumisakadeemia uute gruppidega. 

Loe edasi

Teised postitused

Solaarium Tallinna ja Tartu IMPULS Spordiklubis

Solaarium Tallinna ja Tartu IMPULS Spordiklubis

Solaarium Tallinna ja Tartu IMPULS Spordiklubis

Solaariumi leiad Tallinna ja Tartu IMPULS Spordiklubist. Luba endale killuke päikest igasse päeva.   Meie töötajad aitavad valida just Sulle sobiliku päevituskreemi ning õpetavad solaariumi õiget ja turvalist käsitsemist.  Broneeri aeg päevitamiseks klubi vastuvõtus või telefonil 651 2400 / 740 4005.   Info hindade kohta leiad nii klubi vastuvõtust, kui ka meie veebilehelt lisateenuste hinnakirjast .

Loe edasi

Personaaltreening Tallinnas ja Tartus

Personaaltreening Tallinnas ja Tartus

Personaaltreening Tallinnas ja Tartus

Registreeri ennast personaaltreeningusse oma personaaltreeneri kaudu, spordiklubi vastuvõtus või telefonil Tallinnas  6 512 400  ja Tartus  7 404 005 . Info hindade kohta leiad klubi vastuvõtust ja meie hinnakirjast. Kui loobud kokkulepitud ajast, palun teata sellest ette samal telefoninumbril ning võimalusel broneeri uus aeg.  

Loe edasi