IMPULS blogi

Tutvu lähemalt Shindo meetodi ja venitustega

Personaaltreener soovitab |  05. november 2014

Tutvu lähemalt Shindo meetodi ja venitustega

Sõna "shindo" tähendab jaapani keeles "südame teed", ka "hinge juhatust". See tähendab, et  lõdvestumiseks võtame ette sisemise teekonna enda südamesse, meie olevikku, oma tegeliku olemuse juurde. Samuti tähendab see, et venitusharjutuste sooritamisel on olulised austus, soojus ja leebus.

 

Mis on Shindo meetod?

 

Shindo® meetod kätkeb endas massaaži, venitus- ja lõõgastusharjutuste süsteemi, mille eesmärgiks on keha ja meele tasakaalu saavutamine. Shindo® meetodi väljatöötaja on Kazuko Kuratomi, kes alates 1996. aastast külastab kord aastas Eestit, tutvustades oma üha edasi arenevat meetodit ja annab shindo väljaõppe läbinutele isiklikult välja sellekohase tunnistuse. Meetod sündis isikliku kannatuse taustal, kui Kazuko Kuratomi tütre haigusseisundi raviks ei leidunud abi traditsioonilisest meditsiinist.

 

Shindo aluseks on aastatuhandetevanune Hiina meditsiin, mis on terviklik õpetus inimesest, tema füsioloogiast ja anatoomiast, haiguste põhjustest ja inimese tervendamisest. Shindo® meetod kasutab mitmesuguseid Hiina meditsiini põhimõisteid, näiteks yin’i ja yang’i, viit elementi, energiakanalite süsteemi  jm. Energiakanalid ehk meridiaanid on elujõu (Jaapanis ki, Hiinas qi, Indias praana) liikumisteed elavas kehas. Stress ja tugevad emotsioonid põhjustavad meridiaanides tasakaalutust ja blokeeringuid, mis omakorda põhjustavad haigusi ja organite väärtalitlust. Shindo® meetodis on kasutusel Masunaga meridiaanide kaart.

 

Shindo® venitusharjutused aitavad avada ja tasakaalustada meridiaane ja selle kaudu korrastavad kogu kehasüsteemi. Venituste igapäevane praktiseerimine parandab elujõu voolu kehas, suurendab vastupanu haigustele ja tasakaalustab meie meelt.

 

 

Kas Sa oled juba Shindot proovinud?

 

Kutsume Sind Shindo treeningutesse.

 

 

Lõdvestusseisundis on kehal ennasttervendav toime, mis stressi tingimustes kaob.  Seetõttu on oluline, et igal inimesel oleks argiaskelduste tasakaalustamiseks mõni igapäevane lõdvestuspraktika, mis aitaks organismil ennast taastada. Shindo® on üheks selliseks võimaluseks.

 

Hiina meditsiini käsitlus inimese siseorganitest erineb lääne meditsiinis levinud arusaamadest. Lääne meditsiinis lähtub näiteks maksa funktsiooni mõistmine selle biokeemilisest, histoloogilisest ja anatoomilisest ehitusest, maksa määratletakse füüsilise kehana. Hiina meditsiin vaatleb vähem maksa füüsilist ehitust ja uurib selle asemel eeskätt maksa funktsionaalset osa keha kõigis protsessides. Selle vaate järgi ei ole maksa esmane funktsioon mitte valkude, süsivesikute ja rasvade ainevahetuse keskne reguleerimine ega mürgitustamine, vaid hoopis qi vaba voolamise eest hoolitsemine. Igal siseelundil on oma energeetiline süsteem, kuhu kuuluvad lisaks organile ja temaga seotud emotsionaalsele seisundile ka muud koed, mingi meeleelund, meele võime, värvus, maitse, ilmastikutegur jne. Siseelundi mõiste haarab endasse ka kanalite võrgustikku, mis ühendab elundit teiste elundite ja keha erinevate osadega. Hiina meditsiini "maks" on seega suur süsteem, mis täidab organismis mitu ülesannet, mis on seotud nii keha kui ka psüühikaga ja mille energeetiline võrgustik ulatub pealaest suure varbani. Seega on Hiina meditsiini mõistestiku puhul põhjust elundite nimetused kirjutada suure algustähega, et vältida nende segiminekut lääne meditsiini tähendusega.

 

 

Shindo venitused

 

Venitusharjutusi on 6, millest igaüks on suunatud kahele suuremale meridiaanile. Need on:

  1. Kopsu ja Jämesoole meridiaani venitus
  2. Maksa ja Sapipõie meridiaani venitus
  3. Neeru ja Kusepõie meridiaani venitus
  4. Südame ja Peensoole meridiaani venitus
  5. Südamepauna ja Kolmiksoojendi meridiaani venitus
  6. Mao ja Põrna meridiaani venitus

 

Venituste sooritamisi saab vaadata siit: http://www.youtube.com/watch?v=81Jdm-zB1lA

 

Venituste juures on väga oluline õige hingamine. Shindo® meetodil venitades hingatakse ninast sisse ja suust välja. Väljahingamisele pööratakse erilist rõhk, see algab sügavalt, "kõhust" ning mida häälekam ja tugevam see on, seda tõhusam on venituse toime. Shindo® venitusharjutusi võib sooritada rühmas, paaris või üksi, need on lihtsalt omandavatavad, neid võib aja puudusel sooritada väga lühidalt. Venitusharjutuste  juures puudub täielikult võistlusmoment. Kõige parem ongi harjutusi sooritada kinniste silmadega, et iseendale paremini keskenduda.

 

Venitusharjutusi juhendajaga tehes on oluline osa toetaval massaažil  – juhendaja ja juhendatava roll on võrdväärne, vastastikune mõju muudab venituse tõhusamaks kui neidsamu venitusi üksi tehes. Toetus aitab venituses sügavamalt lõdvestuda ja avaneda. Grupis tekkiv sünergia võimendab venitusharjutuste positiivset mõju. Shindo® venitusharjutustel on sisemiselt soojendav toime, mistõttu nad sobivad väga hästi Eesti kliimasse.

 

Tundi tulles võiks riietumisel arvestada võimalusega, et venituse staatilise osa ajal võib spordiklubi kliimaseadme all siiski jahe hakata, lõdvestumisel on hea võtta peale pleed. Harjutusi sooritame sokkide väel või paljajalu, hästi sobivad varvassokid.

 

Meetodi looja Kazuko Kuratomi ei too välja ühtegi vastunäidustust harjutuste sooritamisel. Siiski on oluline olla teadlik oma keha vajadustest, vererõhuprobleemide korral  tuleks olla ettevaatlik Kopsu-Jämesoole venitust tehes. Harjutused sobivad igas vanuses igasuguse ettevalmistusega harrastajale ega esita erilisi füüsilisi nõudmisi. Venitustund sobib hästi lõdvestumiseks suuremat füüsilist pingutust nõudva treeningu järel.

 

Shindo venitustund algab soojendusharjutusega. Tunnis teeme läbi kõik kuus harjutust lühemalt või keskendume osadele harjutustele pikemalt. Tund lõppeb lõdvestusega.

 

Arcticus näeme!

 

Kasutatud kirjandus:

Valgupulber ehk proteiinipulber - kellele ja miks?

Valgupulber ehk proteiinipulber - kellele ja miks?

Võib-olla on ka sulle jäänud mulje, et jõusaalis treenimisega käib justkui kaasas kohustus ka valgujooki rüübata? Alles hiljuti nägin üht ülekaalulist meest enne (!) trenni valgupulbrit söömas. Jah, ta kallas seda pulbrit suhu! Peale selle kugistas ta veel mitu tabletti alla. Miks küll?

Loe edasi

Teised postitused

Trenni teeme... pühapäeval

Trenni teeme... pühapäeval

Trenni teeme... pühapäeval

Tööl on hullumaja, sest tähtajad on kukil. Lapsed on tarvis koolist trenni vedada, remont on pooleli ja siis veel nõuab abikaasa oma... kust ma selle aja trenniks veel võtan? Tuttav? Tüüpiline? Mõtle, kas mõni tund terve nädala jooksul on enda peale tõesti nii palju kulutada?

Loe edasi

Kehamassiindeksi ehk KMI tõlgendamisest

Kehamassiindeksi ehk KMI tõlgendamisest

Kehamassiindeksi ehk KMI tõlgendamisest

Kaalu ja pikkuse suhet näitav kehamassiindeks (KMI) on levinud meetod tervisliku seisundi hindamiseks. 

Loe edasi