IMPULS blogi

Kehamassiindeksi ehk KMI tõlgendamisest

Personaaltreener soovitab |  14. november 2018

Kehamassiindeksi ehk KMI tõlgendamisest

Kaalu ja pikkuse suhet näitav kehamassiindeks (KMI) on levinud meetod tervisliku seisundi hindamiseks. 

 

KMI ehk kehamassiindeksi arvutamiseks jaga kehakaal (kilogrammides) oma pikkuse (meetrites) ruuduga.

 

Kui KMI jääb alla 18,5, oled alakaalus, normaalkaal jääb vahemikku 18,5–25, ülekaaluks loetakse vahemikku 25–30 ja KMI üle 30 näitab rasvumist.

 

Tutvu ka artikli esimese osaga tervisest ja ilust, sellelt lingilt.

 

 

Kehamassiindeks viitab normaalkaalule, alakaalule, ülekaalule või rasvumisele?

 

Kaalu soovitatakse hakata langetama neil, kelle KMI on üle 25, sest on leitud, et tõsiste haiguste risk on neil suurem. Eks seetõttu teebki KMI number paljud ärevaks.

 

Ent kui palju KMI ikkagi tervise kohta ütleb?

 

Tegelikult peaks rasvumine olema defineeritud üleliigse rasvamassi kogunemisega. Vanusega muutub rasvamassi ja lihasmassi suhe (rasva- massi osakaal suureneb ja lihasmassi oma väheneb), aga kehamassiindeks võib jääda samaks. Kui nüüd ainult KMId aluseks võttes diagnoositakse tervel inimesel ülekaal või rasvumine, võib see talle negatiivselt mõjuda, kuigi selleks pole tegelikult põhjust.

Enamiku tõendite põhjal, mida olen näinud, suurendab rasvumine (eriti kõhuõõne piirkonnas) mitmete haiguste riski.

 

Sellegipoolest ei saa kellegi tervise üle otsustada vaid kaalu ega KMI alusel, sest need ei anna otseselt infot rasva ja lihasmassi kohta. Tervisliku seisundi põhjalikuks hindamiseks on vaja meditsiinilist analüüsi.

 

 

Jo-jo-dieedi ohud

Inimese unikaalset tervislikku kaalu pole ilmtingimata võimalik leida KMI, rasvaprotsendi või pikkuse ja kaalu tabelite alusel. Ülekaalulised inimesed, kes on füüsiliselt aktiivsed, võivad olla tervemad kui normaalkaalus inimesed, kes ei tee sporti ja kelle sooritusvõime on väike.

 

Kuigi kaalulangus ei näita üks ühele rasvamassi kahanemist, võib see siiski olla piisavalt hea mõõdik. Tavaline kehakaalu ja KMI mõõtmine võib anda meile õiget tagasisidet, kui oleme rasvapõletusprogrammil. Aktiivselt jõutrenni tehes väheneb rasvamass aga sageli hoolimata sellest, et kehakaal püsib muutumatuna.

 

Kui sa keskendud ainult kehakaalule, viib see tõenäolisemalt kaalukõikumisteni. Korduv alla- ja juurdevõtmine kasvatab aga terviseriske. Selline jo-jo-dieet võib põhjustada ainevahetuse aeglustumist, muuta keha rasvapõletusele vähem vastuvõtlikuks ning suurendada rasvamassi osakaalu.

 

 

Sihtmärk tervis

Palju tulemusrikkam on see, kui sead sihiks tervislikuma eluviisi, mitte konkreetse kaalunumbri.

Liikumine Health at Every Size rõhutab, et tervislik kaal on selline, mis aitab inimesel elada rikkamalt. Peamine on tervis ja heaolu, mitte kehakaal. Tervislikult on võimalik elada eri kaalu ja kehakujuga.

Sellise eluviisi osaks on söömine vastavalt näljale, isudele ja küllastustundele. Sportimise eesmärk on liikuda, sest see on meeldiv. Tähtis on elada tervislikult nii vaimses kui ka füüsilises mõttes. Samuti on olulisel kohal oma keha aktsepteerimine. Nii saad oma kaalu loomulikul teel kontrolli alla.

 

Kuigi paljud muretsevad kehakaalu pärast, ei saavuta nad tihti pikaajalisi tulemusi. Jo-jo-dieetidel on lõppkokkuvõttes halb mõju nii vaimsele kui ka füüsilisele tervisele. Selleks, et kindlustada edu, on vaja teha rahu oma kehaga ja olla enda suhtes hooliv.

 

 

Mida teha, et kõhnaks saada?

Inimene, kes on ülekaalus, vajab eelkõige konkreetseid juhtnööre, kuidas oma seisundit parandada, mitte pelgalt soovitust kaalu langetada. Näiteks tugeva ülekaalu korral võib juba magusate jookide osa vähendamine panna kilod märgatavalt kukkuma.

Kõhnaks saamise nimel on vaja teha aga enamat kui asendada mõned magusad joogid puuviljadega. Selleks kulub rohkem aega, energiat, pingutust ja planeerimist nii seoses toitumise kui ka treeninguga. Pead intensiivsemalt ja rohkem trenni tegema, enam liikuma

ka trenniväliselt, toiduainete ja makrotoitainete osakaalu täpsemalt jälgima, söögikordi paremini planeerima, alkoholi tarbimist piirama, vähem töödeldud toite sööma jne.

Et saavutada figuur nagu ajakirja kaanepildil, pead aga hakkama ise süüa tegema, oma toitu grammi pealt kaaluma, pigem maitsetut või neutraalset toitu sööma, toitu kaasas kandma, harva või üldse mitte väljas sööma, mitu korda päevas trenni tegema, sotsiaalseid üritusi vältima, nälga ja isusid taluma ning mõtlema peamiselt toidust, trennist ja taastumisest. Ning kindlasti pead õppima ka fototöötlusprogramme kasutama.

 

 

Äärmused versus tasakaal

Üks äärmus on piiramatu söömine (ükskõik mida) ja olematu füüsiline aktiivsus, millega kaasneb halb tervis ja kehv guur. Teine äärmus aga kogu aeg toitumisest, treeningust ja taastumisest mõtlemine ning pidev planeerimine. Võid autasuks küll saada imelise figuuri, kuid mitte ilmtingimata head tervist. Kus sina sellel skaalal olla tahad?

 

Selleks, et olla terve, ei pea sa olema tingimata kõhn. Soovitan sul pigem keskenduda oma eluviisi muutmisele kui konkreetsele kaalunumbrile. Tervisele on kasu juba väikestest muudatustest. Kui aga tahad oma välimust märkimisväärselt muuta, arvesta, et selleks tuleb sul palju vaeva näha ja ohverdada. Mõtle, kas eesmärk on seda pingutust väärt! 

 

Algne artikkel pärineb www.teadliktreening.com.

Trenni teeme... pühapäeval

Trenni teeme... pühapäeval

Tööl on hullumaja, sest tähtajad on kukil. Lapsed on tarvis koolist trenni vedada, remont on pooleli ja siis veel nõuab abikaasa oma... kust ma selle aja trenniks veel võtan? Tuttav? Tüüpiline? Mõtle, kas mõni tund terve nädala jooksul on enda peale tõesti nii palju kulutada?

Loe edasi

Teised postitused

Kaalust alla kiiresti ja püsivalt võtmiseks taltsuta isusid

Kaalust alla kiiresti ja püsivalt võtmiseks taltsuta isusid

Kaalust alla kiiresti ja püsivalt võtmiseks taltsuta isusid

Enamik inimesi, kes kiiresti kaalust alla võtavad, kasvatab need kilod aasta või mõne jooksul tagasi. See on kurb statistika, mida aga on võimalik muuta.

Loe edasi

Tutvu lähemalt Shindo meetodi ja venitustega

Tutvu lähemalt Shindo meetodi ja venitustega

Tutvu lähemalt Shindo meetodi ja venitustega

Sõna "shindo" tähendab jaapani keeles "südame teed", ka "hinge juhatust". See tähendab, et  lõdvestumiseks võtame ette sisemise teekonna enda südamesse, meie olevikku, oma tegeliku olemuse juurde. Samuti tähendab see, et venitusharjutuste sooritamisel on olulised austus, soojus ja leebus.

Loe edasi